Skip links

Meyve Ağaçları

(Elma, Armut, Ayva, Kiraz, Vişne, Kayısı, İncir, Muz, Narenciye, Fındık, Zeytin, Ceviz, Badem, Antep fıstığı, vb.)

Topraktan uygulama:

Meyve ağaçlarına HUMİSOL her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda ağaç uyanırken veya hasat sonrası yapılan uygulama en iyisidir. HUMİSOL ağacın yaşına göre her yaş için klasik ağaçlarda 100 ml.  bodur ağaçlarda 50 ml.. olarak (örneğin 5 yaşındaki klasik ağaçlara 5 X 100= 500 ml. bodur ağaçlara 5×50= 250 ml uygulanmalı) hesaplanıp  30-40 kat su ile sulandırarak ağacın taç iz düşümüne verilir. Daha fazla etki için, taç izdüşümü 15‐20 cm açılarak uygulama yapılır ve tekrar kapatılır. Eğer ağaçların yaşı 40’dan fazla ise ağaç başına en fazla 5 litre HUMİSOL uygulanmalıdır.

Sulama suyu ile uygulama:

Damlama sulama ile ağaçlar için yukarıda önerilen miktarlarda HUMİSOL parçalar halinde 2‐3 sulamada verilebilir. Uygulanacak HUMİSOL’ın 2/3’ünün çiçeklenme döneminden önce kalan kısmının meyve oluşum dönemi başında verilmesine dikkat edilmelidir.​

Yeni Bahçe Tesisi :

Yeni bahçe tesisinde dikim esnasında fidan başına 100‐200 ml. HUMİSOL en az 50 katı sulandırarak  can suyu ile birlikte verilmelidir.

Ayrıca çıplak köklü fidanların kökleri, 100 litre suya 1 lt. HUMİSOL  karıştırılarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir.