Skip links

Active’in Kullanım Bilgileri

Tahıllar

( Buğday, Arpa, Çavdar, Çeltik, Mısır v.b. )

​Tohuma Uygulama:

Ekimden en az bir gece önce tohuma %1 ile %2 arasında değişen oranda (100 kg tohuma 1 ile 2 litre arasında değişen miktarda)  ACTIVE  1/1 oranında (1 kısım ACTIVE –  1 kısım su) sulandırılarak tohuma kaplanır. Kuru ve sıcak havalarda ACTIVE’ İn tohuma kaplama işlemi ekimden hemen önce yapılır. Sonra ACTIVE uygulanan tohumlar 15‐20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılır.

​Ekim Öncesi Veya Esnasında Uygulama:

​Ekim veya dikim öncesinde dekara 2-6 litre  ACTIVE, son hacim 30‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

​Sulama Suyu Ile Uygulama:

​Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE  uygulaması buğday ve özelliklede mısır için önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 2‐4 litre ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır.

Damlama sulama ile dekara 2‐4 litre veya 1 ton suya 0.1‐0.5 litre ACTIVE karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında (mısır için ekimden hemen sonra veya çıkıştan 7‐10 gün sonra) olmak üzere yada 2 defa gelişme döneminin başında ve püskül oluşumundan hemen önce verilmelidir.

Endüstri Bitkileri

Endüstri Bitkileri ( Şeker Pancarı, Pamuk, Soya, Patates, Ayçiçeği v.b. )

Ekim öncesi veya esnasında uygulama:​

Ekim veya dikim öncesinde dekara 2‐6  litre ACTIVE son hacim 30‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Tohuma uygulama:​

Bu uygulama pamuk, soya, ayçiçeği ve benzeri bitkiler için önerilir. Ekimden en az bir gece önce tohuma %1 ile %2 arasında değişen oranda (100 kg tohuma 1 ile 2 litre arasında değişen miktarda) ACTIVE tohum yüzeyine kaplanır. ACTIVE hiç sulandırmadan veya 1/1 oranında (1 kısım ACTIVE 1 kısım su) sulandırılarak tohuma kaplanır. Kuru ve sıcak havalarda ACTIVE tohuma kaplama işlemi ekimden hemen önce yapılır. Sonra ACTIVE uygulanan tohumlar 15‐20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılır.

Sulama suyu ile uygulama:

Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 2‐6 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 2‐4 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekim/dikimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Damlama sulama ile dekara 2‐6 litre veya 1 ton suya 0.1‐0.5 litre ACTIVE karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında olmak üzere yada 2 defa gelişme döneminin başında ve çiçeklenme öncesi (gelişme dönemi ortasına yakın) verilmelidir.

Baklagiller

Baklagiller (Fasulye, Nohut, Bakla, Mercimek, Vb. )​

Ekim öncesi veya esnasinda uygulama:

Ekim veya dikim öncesinde dekara 2‐6 litre ACTIVE son hacim 30‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.​

Tohuma uygulama:

Ekimden en az bir gece önce tohuma %1 ile %2 arasında değişen oranda (100kg tohuma 1 ile 2 litre arasında değişen miktarda ) ACTIVE ,  1/1 oranında (1 kısım ACTIVE, 1 kısım su) sulandırılarak tohuma kaplanır. Kuru ve sıcak havalarda ACTIVE ’in tohuma kaplama  işlemi ekimden hemen önce yapılır. Sonra ACTIVE   uygulanan tohumlar 15‐20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılır.

​Sulama suyu ile uygulama:

​Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 2‐6 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 2‐4 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekim/dikimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Damlama sulama ile dekara 2‐6 litre veya 1 ton suya 0.1‐0.5 litre ACTIVE karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında olmak üzere yada 2 defa gelişme döneminin başında ve çiçeklenme öncesi (gelişme dönemi ortasına yakın) verilmelidir.

Sebzeler

(Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Karpuz, Soğan, Kereviz, Havuç, Turp, Marul, Ispanak, Lahana, Sarımsak, Karnabahar, Bamya, Maydanoz, Vs. )​

Ekim öncesi veya esnasında uygulama:​

Ekim veya dikim öncesinde dekara 4‐12 litre ACTIVE son hacim 20‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Tohuma uygulama:

​Ekimden en az bir gece önce tohuma %1 ile %2 arasında değişen oranda (100 kg tohuma 1 ile 2 litre arasında değişen miktarda) ACTIVE 1/1 oranında (1 kısım ACTIVE, 1 kısım su) sulandırılarak tohuma kaplanır. Kuru ve sıcak havalarda ACTIVE’in tohuma karıştırma işlemi ekimden hemen önce yapılır. Sonra ACTIVE uygulanan tohumlar 15‐20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılır.

Sulama suyu ile uygulama:​

Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 6‐10 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 3‐5 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekim/dikimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Damlama sulama ile dekara 6‐10 litre ACTIVE parçalar halinde veya 1 ton suya 0.1‐0.5 litre ACTIVE karıştırarak en az 1‐2 defa özellikle gelişme döneminin başında ve çiçeklenme öncesi yada 2‐3 defa gelişme döneminin başında ve çiçeklenme öncesi ve meyve hasat döneminde verilmelidir.

Bu bitkiler fide olarak dikilmesi durumunda: Fide kökleri 100 litre suya 500 cc ACTIVE konarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir.

Sera Bitkileri

(Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Karpuz, Soğan, Kereviz, Havuç, Turp, Marul, Ispanak, Lahana, Sarımsak, Karnıbahar, Bamya, Maydanoz, Vs.)

​Ekim öncesi veya esnasında uygulama:

​Ekim veya dikim öncesinde dekara 4‐12 litre ACTIVE son hacim 20‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

​Tohuma uygulama:

​Ekimden en az bir gece önce tohuma %1 ile %2 arasında değişen oranda (100 kg tohuma 1 ile 2 litre arasında değişen miktarda) ACTIVE, 1/1 oranında (1 kısım ACTIVE, 1 kısım su) sulandırılarak tohuma kaplanır. Kuru ve sıcak havalarda ACTIVE’ in tohuma karıştırma işlemi ekimden hemen önce yapılır. Sonra ACTIVE uygulanan tohumlar 15‐20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılır.

​Sulama suyu ile uygulama:

​Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 4‐8 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 2‐4 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekim/dikimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Damlama sulama ile dekara 4‐8 litre veya 1 ton suya 0.1‐0.5 litre ACTIVE karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında olmak üzere yada 2 defa gelişme döneminin başında ve çiçeklenme öncesi (gelişme dönemi ortasına yakın) verilmelidir.

Süs Bitkileri

Ekim öncesi veya esnasında uygulama:​

Ekim öncesinde dekara 6‐8 litre ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Sulama suyu ile uygulama:

​Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 6‐8 litre (toprağa uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 3‐4 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekim/dikimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Damlama sulama ile dekara 6‐8 litre ACTIVE parçalar halinde veya 1 ton suya 0.5‐1 litre ACTIVE karıştırarak bitkilerin gelişme döneminde 2‐3 defa verilmelidir.

Bu bitkilerin fide olarak dikilmesi durumunda:

Fide kökleri 100 litre suya 500 cc ACTIVE konarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir. Bu uygulama topraktan veya sulama suyu ile ACTIVE  uygulaması yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın yapılabilir.

Süs bitkisi ağaçlar veya çalılara ACTIVE, meyve ağaçları için önerdiğimiz miktarlarda ve zamanlarda ve aynı şekilde uygulanır.

Yem Bitkileri

( Yonca, Fiğ, Yem Bezelyesi, Korunga vb. )​

Ekim öncesi veya esnasında uygulama:

Toprak hazırlığında dekara 4‐6 litre ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 5‐10 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Sulama suyu ile uygulama:

Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 4‐6 litre (toprağa uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 2‐3 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Ayrıca her biçimden sonra yukarıda açıklandığı gibi sulama suyu ile veya sulama öncesi dekara 2‐3 litre ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılıp pülverizatörle bitki yüzeyine püskürtülerek de uygulanması önerilir.

 

Çim Alanlar

Ekim öncesi veya esnasında uygulama:

Toprak hazırlığında dekara 4-6 litre ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 5‐10 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Sulama suyu ile uygulama:

Yukarıda önerilen uygulamalar yapılamadığında veya ilave olarak sulama suyu ile ACTIVE uygulaması önerilir. Yağmurlama sulama ile en az bir defa dekara 4‐6 litre (toprağa uygulamaya ilave olarak verilirse miktar 2‐3 litre olabilir) ACTIVE sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden tamamen yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır. Yağmurlama ile uygulama ekimden hemen sonra yapılabileceği gibi tercihen dönem başında olmak üzere bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılır.

Mevcut çim alanlara dekara 4‐6 litre ACTIVE uygulaması bir defada kıştan çıkarken veya önerilen miktarın yarısı (2-3 litre/da) kıştan çıkarken ve kalan yarısı 20‐25 gün sonra olmak üzere 2 defada uygulanabilir. Uygulama yukarıda açıklandığı gibi sulama suyu ile yapılabileceği gibi sulama öncesi önerilen miktarda ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılıp pülverizatörle çim yüzeyine püskürtülerek de yapılır.

Meyve Ağaçları

(Elma, Armut, Ayva, Kiraz, Vişne, Kayısı, İncir, Muz, Narenciye, Zeytin, Ceviz, Antep fıstığı, Vb.)​

Topraktan uygulama:

Meyve ağaçlarına ACTIVE her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda ağaç uyanırken veya hasat sonrası yapılan uygulama en iyisidir. ACTIVE  ağacın yaşına göre her yaş için klasik ağaçlarda 50‐100 cc, yarı bodur ağaçlarda 25‐50cc, tam bodur ağaçlarda 10‐20cc olarak (örneğin 5 yaşındaki klasik ağaçlara 5X50‐100=250‐500cc, yarı bodur ağaçlara 5×25‐50=125‐250cc, tam bodur ağaçlara 5X10‐20=50‐100cc uygulanmalı) hesaplanıp 5 katı su ile sulandırarak ağacın taç iz düşümüne verilir. Daha fazla etki için, taç izdüşümü 15‐30 cm açılarak uygulama yapılır ve tekrar kapatılır. Eğer ağaçların yaşı 40’dan fazla ise ağaç başına en fazla 5 litre ACTIVE uygulanır.

Sulama suyu ile uygulama:​

Damlama sulama ile ağaçlar için yukarıda önerilen miktarlarda ACTIVE parçalar halinde 2‐3 sulamada verilebilir. Uygulanacak ACTIVE’ in 2/3’ünün çiçeklenme döneminden önce kalan kısmının meyve oluşum dönemi başında verilmesine dikkat edilmelidir.

Yeni Bahçe Tesisi :

Yeni bahçe tesisinde dikim esnasında fidan başına 100‐150 cc ACTIVE en az 10 katı sulandırarak veya can suyu ile birlikte verilmelidir.

Ayrıca çıplak köklü fidanların kökleri 100 litre suya 500 cc ACTIVE konarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir.

Üzüm Bağı

Topraktan uygulama:​

Bağlarda ACTIVE her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda omcalara su yürümeden veya gözler uyanmadan yaklaşık bir ay önce yapılan uygulama en iyisidir.

Asma veya omca başına 50‐75 cc ACTIVE 8‐10 katı su ile sulandırarak omcaların dibine veya dekara 6‐10 litre ACTIVE son hacim 40‐60 litre olacak şekilde sulandırılıp pülverizatörle toprak yüzeyine püskürtülüp, 10‐15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanır.

Sulama suyu ile uygulama:

Damlama sulama ile asma veya omca başına 50‐75 cc ACTIVE parçalar halinde 2‐3 sulamada verilebilir. Uygulanacak ACTIVE’ in 2/3’ünün çiçeklenme döneminden önce kalan kısmının salkım oluşum döneminde verilmesine dikkat edilmelidir.

​Yeni Bağ Tesisi :

​Yeni bağ tesisinde dikim esnasında fidan başına 50‐150 cc ACTIVE en az 10 katı sulandırarak veya can suyu ile birlikte verilir.

Ayrıca çıplak köklü fidanların kökleri 100 litre suya 500 cc ACTIVE konarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir.

Çay

Çay bitkisine ACTIVE her zaman uygulanabilir ancak sürgün hasatlarından 1‐1.5 ay önce yapılan uygulamalar en iyisidir. Dekara 6‐8 litre ACTIVE son hacim 30‐40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülerek veya çay bitkisi sıralarının iki tarafına dökülerek uygulanır.

Fındık

Meyve ağaçlarına ACTIVE her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda ağaç uyanırken veya hasat sonrası yapılan uygulama en iyisidir. ACTIVE  ağacın yaşına göre her yaş için klasik ağaçlarda 50‐100 cc, yarı bodur ağaçlarda 25‐50cc, tam bodur ağaçlarda 10‐20cc olarak (örneğin 5 yaşındaki klasik ağaçlara 5X50‐100=250‐500cc, yarı bodur ağaçlara 5×25‐50=125‐250cc, tam bodur ağaçlara 5X10‐20=50‐100cc uygulanmalı) hesaplanıp 5 katı su ile sulandırarak ağacın taç iz düşümüne verilir. Daha fazla etki için, taç izdüşümü 15‐30 cm açılarak uygulama yapılır ve tekrar kapatılır. Eğer ağaçların yaşı 40’dan fazla ise ağaç başına en fazla 5 litre ACTIVE uygulanır.